Zjawiska przyrodnicze zimą

Zjawiska przyrodnicze zimą

W naturze bez ustanku zachodzą przemiany. W zimie możesz wychwycić wyjątkowo ciekawe zjawiska pogodowe. Urocze malownicze widoki to efekt przemian, jakie występują w pogodzie. Pamiętajmy jednak, że zimowe zjawiska pogodowe są tak samo cudowne, co groźne. Przypatrując się przyrodzie powinno się wykazać się rozwagą i przygotować się adekwatnie do surowych warunków. Jednakowoż warto wybrać się na wycieczkę do lasu. Tutaj zima zdradza swoje najpiękniejsze oblicze. Z tego artykułu dowiesz się, które zjawiska pogodowe masz możliwość zaobserwować zimową porą.

I wtedy wchodzi ona cała w bieli

Opady śniegu to zawsze niezmiernie oczekiwany symbol. Śnieg pojawia się w postaci kryształków z zamarzniętej wody. Pod lupą taki śnieżny płatek jest przepiękna i kunsztowna. Płatki śniegu mogą przypominać gwiazdki, słupki, igiełki czy rozmaite nieregularne płytki. W dużej ilości śnieg buduje biały płaszcz, wówczas krajobraz wydaje się taki kojący i nieskazitelny. Czasem w zimą występuje się zawieja śnieżna. Takie zjawisko występuje wtedy kiedy wiatr przesuwa puszysty śnieg leżący na ziemi. Lecz kiedy pada śnieg i wieje silny wiatr, wówczas występuje zamieć śnieżna. Jeżeli opady śniegu są niezwykle mocne można mówić o śnieżycy, a gdy oprócz tego pojawią się wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W czasie tych gwałtownych zjawisk, lepiej zostać w w domowym zaciszu. Niemniej wszelako w ciągu lekkiej śnieżycy bądź wkrótce po niej wskazane jest wyruszyć do lasu. Ośnieżone korony drzew wyglądają cudownie. Oprócz tego można prześledzić ślady zwierząt i wsłuchiwać się w zimową ciszę.

Mroźne temperatury

W sytuacji, gdy temperatura spada poniżej zera występuje przymrozek. Ten fakt ma miejsce nie wyłącznie zimową porą, lecz również po koniec jesieni i na wiosnę. Przymrozek łączy się z amplitudą, jaką zlicza się na podstawie różnicy między temperaturą dzienną i nocną. Mimo pojawienia się minusowych temperatur w nocy temperatura minimalna powinna być dodatnia. To następstwo utrzymującego się ciepła podczas dnia a także niedużych zmian temperatur. W razie kiedy dobowa temperatura jest ujemna, zjawisko można określić mrozem. Nieduży, na przykład 10, czy 12-stopni mrozu nie jest przeciwskazaniem do dłuższego spaceru. Powinno się pamiętać natomiast o ciepłym ubraniu i zabezpieczeniu skóry kremem ochronnym. Temperatura powyżej dwudziestu stopni Celsjusza tworzy już krańcowe warunki, przed którymi z pewnością jednak trzeba się ochraniać. Na tak wielkim mrozie nie wolno zbytnio długo przebywać, bo płuca i oskrzela nie funkcjonują prawidłowo. Mroźne, suche powietrze, które gwałtownie i w nadmiernej ilości wpada do wewnątrz niszczy pęcherzyki płucne i oskrzela. Wynikają z tego nieodwracalne zmiany, jakie prowadzą do astmy. Aczkolwiek w przypadku, gdy jest mróz mniejszy niż minus 15 stopni Celsjusza warto wybrać się na energiczny spacer. W trakcie trwania niskich temperatur pojawia się wiele innych wyjątkowych zjawisk połączonych z zamarzaniem wody, rozpoznasz je czytając kolejny rozdział.

Szadź, szron, gołoledź

Zimowa pogoda sprzyja tworzeniu się malowniczych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie tylko na nawierzchni, lecz także w atmosferze. Powstałe na skutek mrozu przecudnej urody ozdabiają widoki za oknem. Szron to lodowy osad, który wytworzył się na powierzchni. Jeśli podłoże osiągnie temperaturę poniżej potrójnej granicy zamarzania wody, to następuje wówczas tzw. resublimacja, co oznacza bezpośrednie zamarznięcie wody. Szron nierzadko mylimy z z szadzią. Szadź jednak tworzy się w momencie połączenia się schłodzonej wody z powierzchnią ewentualnie z powstałą wcześniej szadzią. efekcie na przykład wolnego ściekania takiej zamarzającej wody wytwarza się duża pokrywa szadzi zbudowanej z kryształków lodowych. Jeżeli kropelki wody rozpłyną się przed pełnym zamarznięciem, to wtedy powstaje gołoledź. Drogowcy zwą to zjawisko "szklanka", ponieważ ulica pokryta gołoledzią jest gładka i niesłychanie śliska. Mimo że szron, szadź i gołoledź są zjawiskami niebezpiecznymi, należałoby wybrać się do lasu. Oblepione kryształkami lodu lub szadzią drzewa i krzewy wyglądają baśniowo. Na nieszczęście taka ozdoba jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt ciężka, toteż niejednokrotnie zachodzą złamania gałęzi albo konarów. Ciężka powłoka szadzi dodatkowo pokrytej śniegiem buduje okiść. To wielka i bardzo ciężka pokrywa leżąca na drzewach i krzewach. Należy zatem rozglądać się bacznie i omijać zakątki z zauważalnymi obciążonymi roślinami, ażeby ułamana gałąź nie spadła komuś na głowę. Z kolei niezwykle pięknym zjawiskiem jest pył diamentowy. To unikatowe zjawisko w naszych warunkach klimatycznych, jakkolwiek od czasu do czasu da się go zobaczyć. Temperatura musi wynosić kilkadziesiąt stopni mrozu. Pojawia wtedy efekt przekształcania się pary wodnej w powietrzu w kryształki lodu. Powstające słupki lodowe opadają na ziemię migocząc w słońcu.

Image

Witamy w Hemispheres.pl – miejscu, gdzie nauka, technologia, informatyka, a także tematy związane z domem, zdrowiem, urodą i sportem spotykają się w jednym miejscu! Oferujemy inspirujące artykuły, praktyczne porady oraz ciekawostki, które pomogą Ci poszerzyć wiedzę, zadbać o zdrowie i czerpać radość z codziennych pasji. Odkryj świat wiedzy i inspiracji z nami!

O nas