Domowy remastering CD Vapor Trails


Wiele osób, które zakupiło CD Vapor Trails uskarża się na słabą jakość techniczną (zobacz np. ten list). Jak się okazuje, fani z forum dyskusyjnego Digital Rush Experience znależli sposób na dokonanie domowego remasteringu albumu przy pomocy komputera PC i odpowiedniego oprogramowania. Oto list, który nadesłał Mariusz Bieniek:

 

Mam coś bardzo ciekawego dla wszystkich narzekających na brzmienie Vapor Trails, a zwłaszcza na te trzeszczenia. Na moim egzemplarzu też je słychać, ale ponieważ nie mam najlepszego sprzętu, to słyszę je tylko w słuchawkach. Mówiąc szczerze nie robię z tego problemu, chociaż gdyby to chodziło o jakiś inny zespół to mogłoby mi to przeszkadzać (to się nazywa być die hard fan :-)))). No więc znalazłem razu pewnego na stronie Digital Rush Experience Newsgroup posta na ten temat. Facet metodą prób i błędów odkrył sposób zremasterowania (tak, tak...) Vapor Trails sposobem domowym. W skrócie mówiąc rzecz polega na zgraniu płytki do formatu wav, przepuszczeniu przez software do obróbki dzwięku i ponownym wypaleniu. Dokładny opis procesu można znaleźć pod adresem:

http://pub66.ezboard.com/fdigitalrushexperiencefrm1.showMessage?topicID=276.topic

Oczywiście wymaga to posiadania dość szybkiego komputera z nagrywarką itd... Nie za bardzo rozumiem to od strony technicznej, tzn. co każdy z kroków tego procesu dokładnie robi, ale to działa. Próbowałem tego i efekt jest znakomity. Na moje ucho znika 99% trzasków, albo i jeszcze więcej.

Przesyłam jeszcze jeden link dotyczący remasteringu VT.

http://pub176.ezboard.com/ftherushchroniclesfrm36.showMessageRange?topicID=214.topic&start=101&stop=120

Nie jestem pewien, ale to jest chyba opis takiego samego procesu, z niektórymi ustawieniami zmienionymi.

Aha, ostatnio coś się na ww. stronach pozmieniało i wymagają zarejestrowania się (na szczęście za darmo).

 

Niestety, nie udało mi się przebrnąć przez procedurę rejestracji na forum. Mariusz przesłał mi jednak kopie opdowiednich stron. Poniżej zamieszczam tłumaczenie całej procedury. Jak rozumiem z tego opisu, przyczyną problemów jest przesterowanie dźwięku w procesie masteringu - w wyniku obcięcia próbek dźwięku powstają słyszalne zniekształcenia. Opisany proces ma na celu rekonstrukcję uszkodzonych fragmentów - odtworzenie kształtu nie przesterowanej fali dźwiękowej.

Nie próbowałem wykonać opisanej procedury. Jeżeli ktoś się tego podejmie i zechce podzielić się wrażeniami - zapraszam na forum.

Autorem poniższego postu jest użytkownik o nicku Xanadar Nuitari.

 

Do wykonania całej procedury potrzebne będą:

 • Dość szybki komputer PC z dużą ilością pamięci. Przydałby się również napęd CD-R/RW. Mój system to AMD Athlon 1.2 GHz z 640 MB RAM, a przetwarzanie całej płyty CD zajęło mi nieco ponad 1 godzinę. Obliczenia wykonywane przez poszczególne programy przetwarzające dźwięk bardzo mocno obciążają procesor i zajmują bardzo dużo miejsca w pamięci. Dość silny komputer PC nie jest absolutnie niezbędny, lecz moc komputera zadecyduje o tym, czy cały proces zajmie jedną czy cztery godziny.
 • Exact Audio Copy v0.9 Beta 4 - www.exactaudiocopy.de (ok. 1.2 MB)
  Chociaż większość edytorów dźwięku potrafi dość dobrze zgrywać ścieżki audio z płyt CD, ja wolę używać EAC. Po właściwym skonfigurowaniu, zgodnie z właściwościami PC i napędu CD/DVD-ROM, szybkość i dokładność działania EAC są znakomite.
 • Cool Edit Pro v2.0 - www.syntrillium.com (ok. 19.34 MB)
  To jeden z najbardziej intuicyjnych i popularnych cyfrowych edytorów dźwięku. Ma bardzo elegancki interfejs użytkownika, łatwo jest nauczyś się jego wydajnego używania i ma bardzo dobre wsparcie techniczne online. Chociaż ze strony internetowej można pobrać wyłącznie demo programu z ograniczeniem czasowym, jest ono w pełni funkcjonalne i daje wystarczająco dużo czasu na to, aby wykonać te same czynności co w wersji pełnej. Warto zajrzeć do plików pomocy, zawierają one bogate informacje o konfiguracji i działaniu programu.
 • Waves Masters Bundle v3.5 - www.waves.com (ok. 6.53 MB)
  Również link do w pełni działającej wersji próbnej z ograniczeniem do 14 dni. Waves Ltd. oferuje coś, co wiele osób uważa za "Rolls Royce" pluginów dźwiękowych. W opisywanej procedurze będzie wykorzystywany plugin 'L2 UltraMaximizer'. Jest to plugin DirectX, który wykorzystuje "inteligentne" algorytmy wypatrujące próbek dźwięku, które mogą przekroczyć dopuszczalny zakres. Pozwala znakomicie zwiększyć głośność dźwięku i ograniczyć wartości szczytowe bez wprowadzania przesterowań. Pod tym linkiem jest instrukcja obsługi w formacie PDF.

Gdy już całe potrzebne oprogramowanie zostanie pobrane i zainstalowane, pierwszym krokiem będzie zgranie cyfrowego dźwięku z płyty CD. Exact Audio Copy przeprowadza tą czynność w bardzo prosty sposób (po wstępnym skonfigurowaniu). Utwórz na swoim dysku folder, do którego zostaną zgrane pliki WAV i uruchom EAC. Gdy jesteś już gotowy, użyj funkcji Copy Uncompressed (klawisz F5).

Kroki, które muszą być wykonane na każdym pliku WAV, są następujące:

 • Usunięcie składowej stałej
 • Konwersja do rozdzielczości 32 bitów
 • Uruchomienie opcji 'Clip Restoration' w CoolEdicie
 • Uruchomienie pluginu 'Waves L2 UltraMaximizer'
 • Konwersja do rozdzielczości 16 bitów i zapisanie pliku

1. Po zgraniu plików z CD trzeba przeprowadzić pewne czynności wstępne. Wczytaj po kolei każdy z plików WAV do Cool Edita i zacznij od usunięcia składowej stałej. W tym celu wybierz z menu Effects opcje Amplitude i Amplify. W okienku, które się otworzy, wybierz ustawienie (Preset) Center Wave. Operacja ta ma na celu wypośrodkowanie fali dźwiękowej na linii bazowej, aby w czasie przetwarzania dźwięku nie były wprowadzane dodatkowe zniekształcenia.

2. Następnie należy skonwertować pliki do rozdzielczości 32-bitowej, aby zwiększyć dokładność kolejnych operacji. Z menu Edit wybierz Convert Sample Type. W okienku ustaw Resolution na 32. Dzięki temu wynik przetwarzania będzie lepszy niz w przypadku przetwarzania pliku o rozdzielczości 16 bitów.

3. Teraz uruchom opcję odtwarzania obciętych (przesterowanych) próbek. Z menu Effects wybierz Noise Reduction i Clip Restoration. W okienku wybierz ustawienie Restore Lightly Clipped. Pozwoli to wyeliminować płaskie linie na górnej i dolnej granicy zakresu dynamiki, usuwając przyczynę trzasków.

4. Po odtworzeniu przyciętych próbek użyj plugina Waves 'L2 UltraMaximizer' aby wartości szczytowe fali dźwiękowej mieściły się w zakresie. Plugin ogranicza wartości szczytowe nie powodując obcinania próbek. Zamiast zwykłego obcięcia wartości nie mieszczących się w zakresie, plugin "inteligentnie" przerysowuje przebieg fali dźwiękowej w pobliżu wartości szczytowych. Z menu Effects wybierz DirectX, Waves, L2 UltraMaximizer. Jeżeli plugin, pomimo zainstalowania, nie jest widoczny, z menu Effects wybierz najpierw opcję Refresh Effects List.
Odpowiednie ustawienia plugina L2 można dobrać wybierając z listy rozwijanej ustawienie Hi Res CD Master, lecz wartość progu Threshold należy ustawić na '-4.0 dB'. Chociaż sugeruję wykorzystanie istniejącego ustawienia, warto sprawdzić czy parametry są następujące:

 • Threshold = -4.0 dB
 • Out Ceiling = 0.2 dB
 • ARC (Automatic Release Control) = Enabled
 • Quantize = 16-bit
 • Dither = Type 1
 • Shaping = Ultra

5. Na zakończenie należy skonwertować pliki z powrotem do rozdzielczości 16-bitowej, aby można było odgrywac pliki za pomocą odtwarzaczy CD audio. Z menu Edit wybierz Convert Sample Type. Ustawienia powinny być następujące:

 • Resolution = 16
 • Enable Dithering = (zaznaczone)
 • Dither Depth = 0.5
 • p.d.f. = Shaped Triangular
 • Noise Shaping = Noise Shaping (44.1KHz)

Po wykonaniu tych kroków pozostaje tylko zapisac plik. Teraz możesz albo skompresować pliki WAV do formatu MP3, albo stworzyć nową płytę CD używając przetworzonych plików WAV. Dowolna aplikacja do nagrywania płyt CD (Easy CD Creator, Nero, itp.) pozwala nagrać płytę Audio CD w taki sam sposób, ponieważ pliki WAV zawierają nie skompresowane próbki dźwięku, nie wymagające przetwarzania podczas zapisu na płytę CD. Użyj tego programu, który najlepiej znasz.

Mam nadzieję że pomogłem.

Mike

 


[Opinie]    [Strona główna]