VAPOR TRAILS - ZŁA JAKOŚĆ TECHNICZNA

Autor: Witold Szczepański

Nadesłano: 17.07.2002


 

Drogi Panie Grzegorzu!

Chciałbym, przy Pańskiej pomocy, dowiedzieć się czy wielbiciele Rush mają takie same problemy z najnowszą płytą zespołu, jak ja mam.

Płytę zamówiłem w jednym ze sklepów internetowych na długo przed datą wydania płyty. Płytkę otrzymałem 20 maja, czyli w dniu wydania jej w Polsce. Z niecierpliwością rozerwałem folię, wkładam do odtwarzacza i słucham. Utwór pierwszy, znany z singla - moja mina powoli rzędnie. Utwór drugi - jestem trochę poddenerwowany. Utwór trzeci - krew mnie zalewa. Wcale nie chodzi tu o zawartość muzyczną. Chodzi o delikatne trzaski, które pojawiają się aż do utworu dziesiątego. W ostatnich trzech nagraniach jest ich trochę mniej. Myślałem, że to mój sprzęt nawalił, ale nie, bo inne płyty "chodzą" dobrze. Dla pewności sprawdziłem na innym sprzęcie. Efekt był identyczny - trzaski.

Niestety, inne osoby, którym prezentowałem te nagrania, nie od razu usłyszały o co mi chodzi, a jedna osoba nie usłyszała ich wcale, mimo powtarzania fragmentu kilkakrotnie.

Są to delkatne trzaski, jak to określił jeden z redaktorów lokalnej stacji radiowej, "jak z lekko zdartego analoga", bo jego egzemplarz też trzeszczy. Najłatwiej można je znaleźć na pierwszych 14 sekundach drugiego utworu. Na pierwszy rzut "ucha" brzmią podobnie do przesterowania, ale wystepują również w spokojniejszych fragmentach. Są na tyle delikatne, że jeżeli ktoś słucha głośno, to ich nie usłyszy. Również ustawienie barwy dźwięku ma duże znaczenie. Przy obniżeniu poziomu wysokich częstotliwości, są trudniejsze do "wyłapania".

Odesłałem płytkę do wymiany. Sprzedawcy w sklepie stwierdzili, że "wszystkie brzmią tak samo". Tylko teraz nie wiem, czy tak samo źle, czy nie usłyszeli tych trzasków. Zaproponowano mi zwrot pieniążków, a ja kupiłem za te pieniądze inna płytę. W ten oto sposób pozbyłem się najnowszego dzieła Rush.

Chciałbym się dowiedzieć, czy inne egzemplarze płyt też tak trzeszczą, czy ten efekt jest zamierzony?

Serdecznie pozdrawiam.

Witold Szczepański

 

Od autora: może ktoś pomoże autorowi tekstu i napisze jak jest z jego egzemplarzem CD?


[Opinie]    [Strona główna]