Znaczenie zdrowia psychicznego u osób walczących z pandemią

Znaczenie zdrowia psychicznego u osób walczących z pandemią

Z zupełną otwartością można powiedzieć, że w tej chwili żyjemy w unikalnych czasach.

Od samego początku zaistnienia pandemii masa osób zmuszonych było podjąć codzienną walkę z siejącym się wirusem oraz zmierzyć się z konsekwencjami. Trzeba tu szczególnie pomyśleć o lekarzach, personelu lekarskim jak również operatorach sektora pogrzebowego. W tak nieoczekiwanej i nieszablonowej sytuacji, jak pandemia, osoby takie przejawiają przejawy wątpliwości z przyczyny wysokiego stopnia niebezpieczeństwa zarażenia się wirusem od pacjentów, gdzie trzeba liczyć się z mnogimi faktorami, które zdołają doprowadzić do zaistnienia Zespołu Stresu Pourazowego.

Istnieją szczególne zwiastuny predykcyjne, które dotyczą zdrowia psychicznego ratowników doświadczających traumatycznych zdarzeń: bliskość, czas trwania oraz intensywność wystawiania się na zakażenie. Co więcej należy nadmienić wyczerpujące zmiany, wielką ilość pacjentów skierowanych do leczenia i zakłócanie życia prywatnego.W takich przypadkach użytkowane są dwa rodzaje wytłumaczeń: 1. Wytłumaczenia poznawcze, które polegają na identyfikowaniu się z ofiarą.2. Wyjaśnienia emocjonalne: empatia, zarażenie emocjonalne, trudności z zachowaniem dystansu.Na szczęście mogą też wydarzać się korzystne efekty psychologiczne: wspierające odczucia związane z poczuciem dumy a także wyższym wartościowaniem własnej osoby.

Tymczasem separacja społeczna wywołana kwarantanną czy oddalenie od bliskich w obawie przed zakażeniem wirusem potrafią przyspieszyć negatywne symptomy: smutek, silny gniew, frustrację, napady paniki, większe spożywanie tytoniu i kawy.Lęk przed wyrządzeniem szkody bliskim jest osobliwie dysonansowa z postawą doktora, który zajmuje się leczeniem. Jednak brak fizycznego i uczuciowego kontaktu z krewnymi może wywołać wrażenie wyobcowania oraz izolacji, a w długim okresie może się rozwinąć w powstanie Zespołu Stresu Pourazowego.

By zapobiec progresowi Zespołu Stanu Pourazowego, poleca się następujące działania:- Wykonywanie regularnych i zrównoważonych ćwiczeń fizycznych, co może przyczynić się do pobudzenia dobrego samopoczucia i lepszego funkcjonowania.- Zastosowanie zbilansowanej diety. - Znalezienie czasu na ulubione hobby. - Kierowanie działań prospołecznych, bo wzmaga to możliwości samokontroli.- Korzystanie z wsparcia psychologa, którzy mogą zaoferować należyte okoliczności do usprawnienia recepcji, komfortu psychicznego a także użyczą empatycznego wsparcia.- Cenienie każdego pozytywnego sukcesu.- Pozostawanie w ciągłym kontakcie z rodziną za sprawą nowych technologii.

W trakcie tego niezwykle ciężkiego okresu powinno się rozważyć permanentną, fachową pomoc psychologa.

Image

Witamy w Hemispheres.pl – miejscu, gdzie nauka, technologia, informatyka, a także tematy związane z domem, zdrowiem, urodą i sportem spotykają się w jednym miejscu! Oferujemy inspirujące artykuły, praktyczne porady oraz ciekawostki, które pomogą Ci poszerzyć wiedzę, zadbać o zdrowie i czerpać radość z codziennych pasji. Odkryj świat wiedzy i inspiracji z nami!

O nas