Ciepła pogoda zwykle skłania nas do wycieczek i spędzania czasu na świeżym powietrzu. W ostatnim czasie ten typ spędzania urlopu stał się niezwykle modny. Bezspornie dla każdego biwak jest atrakcyjną przygodą. To nie tylko relaks, lecz nade wszystko kontakt z przyrodą. Zanim jednakże wyjedziesz w drogę, skorzystaj z naszego poradnika - podpowiadamy, co zapakować na biwakOdpoczynek pod chmurką to nadzwyczajna alternatywa dla banalnego pobytu w hotelu. Zostajesz w otwartej bliskości z przyrodą, w oddali od miasta. Możesz biwakować w lesie, na polanie lub blisko jeziora. To świetny sposób na odpoczynek, bez pośpiechu i stresu. Nie zapominaj jednak, iż pobyt pod gołym niebem wymaga określonego przygotowania. Musisz przemyśleć gdzie bedziesz spać, zaplanować organizację kuchni polowej i rozwiązać problem warunków sanitarnych. W jaki sposób się za to zabrać?
Przygotuj namiot
Na biwaku oczywiście śpimy z reguły w namiocie. Niektórzy profesjonalni traperzy umieją zbudować stabilny szałas, który świetnie spełnia rolę schronienia. Zwykle jednak wybieramy namiot. Wykonany jest z wodoszczelnej tkaniny, wybornie ochrania przed deszczem i wiatrem. Wskazane jest wybrać taki model namiotu, który posiada również moskitierę, pozwoli ona zastopować komary i meszki. Dobierając namiot zwracajmy uwagę nie tylko na liczbę użytkowników, ale także pomyślmy o ich potrzebach. Obecnie można kupić namioty o różnej wielkości, wyposażone w przedsionek, czy też dodatkowy daszek. To najlepsze wyjście dla tych osób, które chcą przebywać dłużej na łonie natury. Pożądane byłoby również zaopatrzyć się w karimatę oraz materac. Karimata jest płaska, lekka, bez trudności można ją spakować i przenosić z miejsca na miejsce. Materac jest grubszy i ciężki, potrzebuje pompowania, niemniej jednak to opcja dużo wygodniejsza do spania. Obecnie dostępne są także maty samopompujące, które nie potrzebują pompki, niemniej jednak są droższe od wspomnianych sprzętów. Ciepło w nocy niewątpliwie zagwarantuje nam śpiwór. Na biwaki w miesiącach letnich wybierajmy cieńsze śpiwory.
Organizacja kuchni pod namiotem
Wiadomo, że jedzenie z ogniska lub grilla smakuje najlepiej. Lecz obozując na biwaku możemy także gotować na kuchence turystycznej. Współcześnie dostępnych jest bardzo dużo typów kuchenek turystycznych, które można podłączyć np. do kartusza z gazem. Inną opcją jest kociołek wieszany lub stawiany nad ogniskiem. Survivalowe zapałki zapewnią nam rozpalenie ognia w każdych warunkach pogodowychPamiętajmy jednak, że ognisko rozpalamy z dala od namiotu i nie zapominamy dokładnie go wygasić. Na biwaku wykorzystujemy również specjalne turystyczne naczynia sporządzone z lekkich i wytrzymałych surowców. Wyekwipujmy się w komplet zestawiony z talerzy, kubków i sztućców. Z niewątpliwie przyda nam się też garnek i patelnia. Jeżeli wyruszamy zaledwie na weekend możemy zabrać lodówkę turystyczną na wkłady, z wykorzystaniem której nasza żywność utrzyma dłużej świeżość. Natomiast w sytuacji dłuższego wypadu należałoby rozważyć menu z żywności lifilizowanej lub z puszek.
Dodatkowy sprzęt na biwak
Istnieje mnóstwo takich akcesoriów, które stanowią niezbędnik każdego biwakowicza. bez wątpliwości przynależy do nich latarka. Powinno się zaopatrzyć się w tzw. czołówkę, która jest nadzwyczaj praktyczna w użytkowaniu. Można nabyć również dużą latarkę turystyczną, którą podwiesza się pod tropikiem, aby oświetlić wnętrze namiotu. Kolejnym przydatnym narzędziem jest multitool. Składa się z połączonych akcesoriów np. scyzoryka, śrubokręta, nożyczek, otwieracza do puszki itp. Multitool stanowi narzędzie, które zastępuje całą skrzynkę narzędziową.
Toaleta turystyczna i przenośny prysznic to sprzęty, o których nie należy zapominać. Można wyposażyć się w nie w każdym sklepie turystycznym. Wprawdzie zakup oznacza większy wydatek kompletnie rozwiązuje sprawę higieny i warunków sanitarnych pod chmurką.
Odzież biwakowa to kwestia, którą nadzwyczaj łatwo przewidzieć. Zwykle wyruszając pod namiot pakujemy kurtki odporne na deszcz i wiatr, polar, czapkę i wysokie buty. Jeżeli obozować będziemy niedaleko rzeki, dodajemy jeszcze strój kapielowy i lekkie piankowe sandały. Pozostałą odzież stanowią rzeczy codzienne, wygodne dresy, tshirty oraz bielizna.Niezbędnik biwakowicza bezsprzecznie powinna uzupełniać również apteczka, biodegradowalne kosmetyki, koc oraz krem z filtrem. Poza tym przyda się też również power bank, preparat na komary i kleszcze, szybkoschnący ręcznik oraz worki, w których wywieziemy z obrębu biwaku nasze śmieci.
bezspornie lista akcesoriów pod namiot może być o wiele obszerniejsza. Ilość akcesoriów zależy od miejca, gdzie wyruszamy i konkretnych potrzeb. Jeżeli uda nam się spakować według tego poradnika, zabierzmy ze sobą jeszcze wyśmienity humor i ruszajmy w drogę.