Dzień św. Walentego, znane też jako Walentynki, to międzynarodowa uroczystość zadedykowana miłości i zmysłowości. Obchodzimy ten dzień 14 lutego każdego roku. Wtedy ludzie manifestują swoją sympatię w stosunku do swoich bliskich, przede wszystkim wobec swoich partnerów romantycznych. Tradycja celebrowania Dnia św. Walentego zapożycza z historii antycznego Rzymu, gdzie obchodzono festival Lupercali, poświęcony bożkowi miłości i płodności. Już w średniowieczu 14 lutego był dniem przeznaczonym św. Walentemu. Obecnie Walentynki są obchodzone na całej ziemi, a oblubieńcy przekazują sobie na wzajem liściki, bukiety i prezenty, żeby okazać swoją czułość. W tym artykule dowiesz się nieco więcej o pochodzeniu Dnia św. Walentego i związanych z tym dniem tradycjach.
Historia Świętego Walentego
Historia świętego Walentego jest dosyć zawikłana i nie wyjaśniona do końca. Według tradycji chrześcijańskiej, św. Walenty był duchownym i medykiem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z opowieści Walenty był ścigany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, był osadzony za udzielanie chrztu świętego. W ciągu pobytu w więzieniu, Walenty pomagał innym więźniom, a także leczył ze śmiertelnych chorób. Inna legenda mówi, że Walenty był zakochany w córce swojego strażnika, ona podobnie była chrześcijanką. Zakochany Walenty wysyłał jej listy miłosne, podpisując się jako "Twój Walenty", co miało dać źródło tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Całkiem zbliżona legenda mówi o tym, iż Walenty został uwięziony za nie przestrzeganie prawa ustanowionego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zabraniał związku małżeńskiego każdemu mężczyźnie w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Walenty rzekomo udzielał potajemnie ślubów, za co trafił do więzienia. Tam zakochał się w niewidomej córce strażnika. Dzięki Walentemu ukochana odzyskała cudownie wzrok. W końcu cesarz skazał Walentego na śmierć, a wyrok wykonano 14 lutego. Kościół katolicki uznał Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. W IV wieku, 14 lutego zaczęto celebrować jako dzień świętego Walentego ku czci miłości i małżeństwu. Święty Walenty dziś jest uznawany za patrona zakochanych, medyków oraz chorych psychicznie i cierpiących na padaczkę.
Jakie tradycje wiążą się z Walentynkami?
Dzień Św. Walentego to nadzwyczajny czas, podczas którego ludzie chcą ujawniać swoją czułość wobec swoich ukochanych. 14 lutego chętnie wymieniamy się prezentami, kartkami okolicznościowymi i bukietami kwiatów.Odbywają się też randki. Z okazji Walentynek najczęściej przekazuje się upominki takie jak na przykład czerwone róże, słodycze, wyroby jubilerskie, bilety na wycieczki lub do kina, a także upominki DYI czy też przedmioty osobiste. Znaczące jest to, by upominek był konkretnie dopasowany do osoby, która go otrzymuje i wyrażał pełnię uczuć. Wiele osób traktuje Walentynki jak komercjalną i niepotrzebną tradycję , niemniej jednak dla mnóstwa zakochanych to ogromnie znaczący dzień, kiedy mogą wyrazić swoją miłość. Dodatkowo to również znakomita okazja do pokazywania uczuć nie tylko swojemu partnerowi, lecz też rodzinie i przyjaciołom. W niektórych krajach, takich jak Japonia czy Korea Południowa, to panie podarują prezenty swoim ukochanym. W Polsce coraz częściej obchodzony jest także Dzień Singla, który ma pokazywać, iż miłość można celebrować nie tylko w związku. Walentynkijest to dzień, w którym ludzie mogą wyrazić swoje uczucia i podziękować za miłość, jaką otrzymuje się od bliskich i przyjaciół.