Kanalizacja w piwnicy - co należy wiedzieć?

Kanalizacja w piwnicy - co należy wiedzieć?

Mnóstwo domków jednorodzinnych wyposażonych jest w piwnicę, dla której zdołamy odnaleźć wiele rozmaitych sposobów wykorzystania. W piwnicy możemy zaaranżować dodatkową powierzchnię mieszkalną lub pralnię. Jeśli natomiast piwnica położona jest poniżej poziomu gruntu, prawdopodobnie wystąpi problem z odprowadzaniem ścieków z instalacji wodno-kanalizacyjnej - system grawitacyjnego oprowadzania ścieków potencjalnie w tym przypadku kompletnie nie zadziała. W takim razie planując w piwnicy toaletę czy umywalnię, z reguły trzeba użyć specjalistycznych urządzeń, które zapewnią przepływ ścieków - takie rozwiązanie będzie konieczne, kiedy podłoga w piwnicy znajduje się niżej niż kolektor odprowadzający ścieki z domu.

Kanalizacja dla W.C.
W przypadku W.C. dobrym rozwiązaniem będzie kupno kompaktu wyposażonego we własną pompę jak również rozdrabniacz. Taki zestaw po właściwym zainstalowaniu pozwoli w wydajny sposób odprowadzać ścieki z toalety do zbiorczego kolektora ścieków, podwyższając je na odpowiednią wysokość. W zależności od wariantu kompaktu jest możliwość unoszenia słupa ścieków na odmienną wysokość, nawet na parę metrów. Wadą tego rodzaju rozwiązania jest jego zamknięty charakter. Kompakt jest dopasowany jedynie do obsługi wc, w związku z tym nie istnieje możliwość podłączenia do niego również umywalki, prysznica, wanny czy pralki.

Kanalizacja dla kompletnej łazienki
Jeśli planujemy w piwnicy typową łazienkę, w której oprócz WC ma być umywalka, prysznic albo wanna, wtedy optymalnym wyborem będzie konstrukcja mini przepompowni ścieków. W sprzedaży wynaleźć możemy kompaktowe urządzenia w postaci małej skrzynki, w jakiej mieści się rozdrabniacz i pompa. Wszelkie odpływy z łazienki podłącza się do tej skrzynki, a samą skrzynkę spina się ze zbiorczym kolektorem ścieków który znajduje się przy domu. Warto pamiętać, że skrzynka z rozdrabniaczem i pompą powinna być zainstalowana poniżej odpływów z urządzeń łazienkowych, takich jak wc czy natrysk, tak aby ścieki mogły bez trudu do niej spływać w sposób automatyczny.

Cechy specyficzne mini przepompowni ścieków
Domowa przepompownia ścieków musi być na stałe podłączona do źródła zewnętrznego zasilania - do prądu. Bez zasilania mieszacz i pompa nie są w stanie działać, az tej przyczyny nie będą mogły sprawnie wyprowadzać ścieków do zbiorczego kolektora. Komplikacja może pojawić się zatem wtedy, kiedy dojdzie do usterki elektryczności. Dla zabezpieczenia się przed zanikami zasilania możemy zainstalować pod podłogą w piwnicy specjalny zasobnik na ścieki. Sprawdzonym sposobem na uniknięcie zalania spowodowanego przerwą w dostawie energii elektrycznej, będzie też wyposażenie domu we lokalny agregat prądotwórczy. Kapitalnie, jak będzie to agregat automatyczny, włączający się samoczynnie w momencie zaniku zasilania w sieci.

Image

Witamy w Hemispheres.pl – miejscu, gdzie nauka, technologia, informatyka, a także tematy związane z domem, zdrowiem, urodą i sportem spotykają się w jednym miejscu! Oferujemy inspirujące artykuły, praktyczne porady oraz ciekawostki, które pomogą Ci poszerzyć wiedzę, zadbać o zdrowie i czerpać radość z codziennych pasji. Odkryj świat wiedzy i inspiracji z nami!

O nas