Wartościowa biżuteria od wieków jest związana z monarchią.Insygnia władzy we wszystkich monarchiach mówić miały o splendorze oraz bogactwie w państwie. Jednak to nie tylko fundamentalne insygnia monarchii są najbardziej wartościowe.
Włodarza wiecznie kochali przepych i nosili ładną biżuterią. Szczególnie monarchia angielska, która dotąd funkcjonuje nagromadziła ogromne kolekcje cennych i unikatowych kosztowności. W ostatnich tygodniach dosyć jest głośno o biżuterii brytyjskiej familii w kontekście schedy zmarłej w ostatnim czasie Elżbiety II. Bez liku cennych tiar, broszek, naszyjników to dziedzictwo, króre jest przekazywane w rodzinie Windsorów od pokoleń. Istnieją też nadzwyczajne kosztowności kupione nieformalnie przez władców, w tym właśnie przez nadmienioną królową Elżbietę II, która nie skrywała się ze swoim zamiłowaniem do drogiej biżuterii. Co w związku z tym z bezspornie znajduje mieści się w skarbcu Royal Family? Które precjoza stały się ulubionymi przez brytyjskich władców?
Jak wiadomo, zawartość skarbca królowej Elżbiety II była gigantyczna. Władczyni wiele cennych egzemplarzy kupowała na swój prywatny użytek. Lubiła broszki, w Skarbcu mieści się potężny zbiór brylantowych, diamentowych przypinek, które stały się niejako nieodłącznym wykończeniem stroju Elżbiety II. Jej zdaje się w największym stopniu popularną nieoficjalną biżuterią stanowił naszyjnik z pereł, dający się zauważyć na licznych relacjach fotograficznych z mniej galowych dyplomatycznych spotkań. Jednakże chybanajbardziej niezwykłą biżuterię tworzą tiary. To kosztowności, jakie mamy możliwość oglądać jedynie w trakcie najważniejszych królewskich spotkań. Tiary są symbolem wszystkich wytwornych i szlachetnych dam w rodzinie królewskiej. Sporo z tych najbardziej cennych była własnością do królowej, bezsprzecznie zostaną w najbliższej rodzinie. Wiadomo jednak, iż tiary stanowią kosztowny element biżuterii, który był nadzwyczaj chętnie wypożyczany ze skarbca królowej na potrzeby innych dam. Pośród tych cennych klejnotów warto przywołać tiarę Cartier Halo, zbudowaną z 1000 diamentów, którą założyła Kate Middleton podzcas swojego ślubu z księciem Williamem. Urocza diamentowa tiara Diamond Bandeau stworzona w stylu Art Deco została pożyczona Meghan Markle na okoliczność ślubu z księciem Harrym. Ulubioną zaś tiarą Elżbiety II była tiara królowej Marii z Teck, więc klejnot zwykle określany mianem jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To zdaje się najbardziej rozpoznawalna tiara, gdyż można ją zobaczyć na brytyjskich monetach i banknotach. Tiara Cambridge Lover's Knot ma też ciekawe dzieje, nakładana przez wiele pań z rodziny królewskiej, w tym też księżnej Diany. Natomiast unikalna tiara Greville Emerald Kokoshnik rzadko była wyciągana ze skarbca, jednak gdy pojawiła się na głowie każdy wpatrywał się w tiarę wysadzaną szmaragdami. Birmańska rubinowa tiara została zamówiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. wielokrotnie nosi ogromną tiarę Delhi Durbar, sformowaną ze złota i platyny. Wyjątkowa ozdoba ma załączona liry, zwoje i festony. Tiara Cambridge Sapphire Parure pochodzi z XIX w, stała się ulubioną biżuterią babki Elżbiety II- Marii, Ozdobę zbudowano z licznych diamentów i szafirów, teraz ma status tiary nienoszonej. Analogicznie jak cudna Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, skonstruowana z ponad sześciuset pięćdziesięciu. Natomiast diadem stanowy Króla Jerzego IV może być wyłącznie noszony przez monarchinie. Od czasu jej zaistnienia nosiły go dotąd Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.
Oczywiście fundamentalnymi klejnotami rodziny królewskiej są symbole nazywane klejnotami Wielkiej Brytanii. W dziejach monarchii to najstarszy i najbardziej cenny pełny zbiór symboli koronacyjnych na świecie. Podstawowym składnikiem jest korona św. Edwarda, przystrojona diamentami, rubinami i szafirami. We wszystkich królewskich klejnotach koronnych umieszczono 23 578 kamieni szlachetnych, w tym słynny diament Cullinan o wadze 530 karatów wmontowany w berle władcy. Na znalazły się również herby heraldyczne a takżegodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda wkłada się tylko w trakcie koronacji władcy, na pozostałych ważnych uroczystościach pojawia się już lekka korona zastępcza. Dla każdej małżonki króla od niemal 2 wieków przygotowuje się osobną koronę. Do zbioru królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii zalicza się też rzeczy. Wśród nich można wymienić w szczególności pierścienie, miecze, talerze ceremonialne, akcesoria jak również pozostałe przedmioty związane z przeróżnymi uryczostościami królewskimi. Bez mała wszystkie klejnoty królewskie można codziennie podziwiać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.